Рециклират ли се ръждивите метали?
Когато говорим за рециклиране, състоянието на предметите е решаващо при определянето на възможностите за повторна употреба или рециклиране. Влажната хартия и счупените стъкла са пример за продукти, които ще бъдат отхвърлени от рециклаторите.
Но какъв е случаят с ръждивите метали? Ако се опитвате да рециклирате метални мебели или части на коли, които са стояли навън, те сигурно ще са покрити с ръжда.
Какво е ръжда?
Ръждата се появява при взаимодействие на желязото с кислород, когато се получава железен оксид. Това всъщност е реакция на горене без пламък.
Ръждата се проявява с оранжево-кафяв цвят на повърхността на метала и е грапава при допир. На метали, които ръждясват под вода, като основи на мостове или корпуси на кораби, се появява със зелен цвят, заради реакцията с хлор.
Тъй като ръждата изисква желязо, тя ще се появи само на метали, съдържащи желязо, каквато е и стоманата. Без значение колко дълго ще оставите алуминиевото кенче във вода, то няма да ръждяса. Тък като стоманата е основен метал при производството и инженерството, ще го намерите на много места из вашата къща и двор. Това включва мебели, автомобилни части, пирончета, винтчета, също и метални кутийки.
Ръждата може да бъде премахната от металните домашни предмети с лимонов сок, сода за хляб, оцет и стоманена вата, или с някои специални химикали за премахването й. Също може да „облечете“ металите с грунд, за да предотвратите ръждясването им. Ако не третирате ръждата навреме, тя може да корозира по цялата повърхност, оставяйки дупки.
Ръждата и рециклирането
Когато желязото за първи път се извлича, то е в окислена форма, позната като руда. Процесът на топене включва разкъсването на всички връзки, създадени между кислорода и желязото, така, че да бъде рафинирано в метали, като стоманата. За да рециклирате ръждив метал, е необходимо отново да премахнете кислорода от него.
В процесът на рециклиране на стоманата, материалът се шредира и разтапя, за да се създаде нов метален лист. Ако ръждата е просто стопена, тя отново ще се образува след охлаждане. Затова процесът на рециклиране изисква и пречистване. При него се добавят допълнителни елементи (въглерод например), които се свързват с кислорода, освобождавайки желязото от него. По този начин се премахват и други примеси, като мастило или боя.
Въпреки, че ръждата може да се премахне по време на рециклирането, все още има няколко други фактора, които могат да засегнат пазара на ръждива стомана:
- Повечето фирми за скрап ще ви приспаднат от цената за изкупуване процент заради наличието на ръжда.
- Оборудването или уредите, приемани за рециклиране, трябва да са изградени основно от метал. Ако вашите са наполовина метални, наполовина пластмасови, а металът е корозирал, има голяма вероятност да не се приемат като метал за рециклиране.
Съвети за рециклиране на ръждиви метали
Ако почиствате навеса или гаража, пълен с метални вещи, вероятно ще откриете множество метали за рециклиране. Ето няколко неща, които да имате предвид:
– покрийте всеки метал, който се намира отвън (например огради и градински мебели), за да предотвратите ръждата на първо място;
– за предмети, които се използват многократно (като колела, например) с повърхностна ръжда, използвайте натурални съставки (като лимонов сок или сода за хляб), за да отстраните ръждата. Такива предмети може да дарите за благотворителност или предоставите на магазин за втора употреба;
– ако имате предмети с дупки по тях от ръжда или други основни повреди, обадете се на фирма за скрап и проверете дали тези предмети са годни за рециклиране, преди да уредите техния транспорт.
Ако имате въпроси, може да ги изпратите към нас оттук.