ПЕТ СТЪПКИ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА УСПЕШНА УЧИЛИЩНА ПРОГРАМА ЗА РЕЦИКЛИРАНЕ
Опростената програма за рециклиране съдържа всичко необходимо, за да научите учениците си на рециклиране. Ще намерите стъпка по стъпка планове за уроци и помощни материали, включително ръководство за дейности, брошури, постери, ученически сертификати и помагала, които учениците да занесат у дома.
1. Организирайте Зелен екип
Съберете екип, който да ви помогне да планирате, проектирате, внедрите и поддържате вашата програма. Включете хора от училището или квартала, например: администратори, учители, настоятели, родители, ученици и други доброволци.
Членовете на екипа могат да бъдат отговорни за дейности като:
- Получаване на подкрепа от училищни или общински служители за програмата за рециклиране
- Работа за определяне на краткосрочните и и дългосрочни цели на програмата
- Събиране и анализ на информация, свързана с проектирането на програмата
- Популяризиране на програмата сред други служители и ученици и обучение за начини за участие
- Мониторинг на напредъка на програмата
- Докладване на училищни или общински служители за състоянието на програмата
2. Опознайте своите отпадъци
Направете оценка на отпадъците си, за да идентифицирате какви и колко произвежда вашето училище. Просто е – попитате вашия персонал за поддръжка за количеството отпадъци, които вашето училище изхвърля. Проучете съществуващите практики за намаляване на отпадъците и оценете тяхната ефективност:
- Кои отпадъците лесно могат да бъдат намалени, повторно използвани или рециклирани
- Кои отпадъци са най-ефикасни за рециклиране
- Създайте методика за измерване на напредъка на положените усилията
3. Създайте зелен игрови план
Използвайки резултатите от оценката на отпадъците, определете върху кои материали ще се фокусира вашата програма. Вземете под внимание всички локални програми, които ще улеснят намирането на опции за материалите за многократна употреба или за рециклиране.
Помислете за вариантите за съдове за събиране на материалите. Ще трябва да наемете или закупите кошчета, за да събирате рециклируемите материали в класни стаи, коридорите, местата за хранене и други зони. Решете дали ще ви трябват различни кошчета за различни материали.
- Определете какви типове контейнери ще се използват за събиране на отпадъците в класните стаи, офиси, зали, коридори, библиотеки или столова.
- Поставете етикети на контейнерите си. Нека е супер ясно какви отпадъци се събират във всеки контейнер.
- Поставете кошчетата си по подходящ начин. Кошчетата за отпадъци за рециклиране винаги трябва да се поставят до контейнер за смесен битов отпадък – никога сами.
Вероятно ще се наложи да събирате отпадъците от кошчетата в цялото училище и да ги премествате в по-обширно място за съхранение на закрито. За да сте сигурни, че това е възможно, определете:
- Има ли място в училището или в района закрито пространство, което да се използва като център за събиране и съхранение.
- Като алтернатива, има ли за голям контейнер отвън с достъп за камиони.
Поставете си цели и следете тяхното изпълнение.
Целите могат да бъдат числени (например събиране на X тона хартия или Y тона електроника годишно) или парични (напр. събиране на определена сума или спестяване от разходите за сметоизвозване). Целият фокус на програмата може да бъде върху един отпадък, генериран в големи количества, като например хартия или електроника или може би акция по събиране веднъж годишно, например стари учебници или електроника. Каквито и да са те, уверете се, че целите могат да бъдат проследявани и измервани.
Разработете бюджет и си осигурете финансирането.
Докато разработвате бюджета, преценете наличието на материални ресурси в училището. Запитайте се:
- Има ли в училището ви (или в района около него) вече кошчета за рециклиране или ще трябва да закупите нови?
- Можете ли да кандидатствате за субсидия за закупуване на кошчета за рециклиране? Потърсете информация относно субсидиите за рециклиране.
- Ако имате договор за извозване на отпадъци, можете ли да го коригирате, за да си осигурите контейнери за събиране и безплатно извозване на рециклируемите материали?
- Имате ли нужда да наемете превозвач или можете да доставите отпадъците в местния център за рециклиране?
- Може ли да се обедините с други училища или организации в райони за споделяне на транспортни и / или складови разходи?
Кажете новината на хората
Уведомете цялото училище, родителите и заобикалящата общественост за вашата програма за рециклиране. Обяснете как ще се изпълнява, защо имате програма и как членовете на общността могат да се включат.
Преподавателите и служителите може да са заинтересовани да помогнат за разработването на образователния компонент на програмата. Интегрирането на творчески образователни дейности за рециклиране и планове за уроци в текущата учебна програма на класната стая създава изключителни възможности за учители и ученици, като спомага за предизвикване на интерес от страна на всички в училището. Въможностите за информиране за старта на програмата включват:
- Изпращайте електронни писма, листовки или писма до домовете на ученици или членове на групата, за да информирате родителите и другите за спецификата на програмата.
- Поставяйте плакати или брошури около училището.
- Правете съобщения по време на занятия, на срещи на персонала и на заседания на училищното ръководство и настоятелство.
- Организирайте специално събитие с презентация, за да стартирате програмата.
- Изпращайте съобщения за пресата до местните вестници и радио и телевизионни станции, за да насърчите общността да участва.
- Създайте уебсайт за „reduce, reuse and recycling“, Facebook страница или е-бюлетин.
- Публикувайте статии за програмата за рециклиране в училищен сайт, вестник или бюлетин.
4. Стартирайте програмата!
Време е да стартирате новата програма за рециклиране! Чудесен начин да включите цялото училище, развълнувано от провеждането на началното събитие. Тези събития предоставят възможност за насърчаване на участието и обясняване на това, което програмата се стреми да постигне:
- Наблюдавайте и измервайте своя прогрес
- Отпразнувайте зеления успех
- Споделете успеха си с общността
- Потърсете регионално или национално признание
5. Прегледайте, повторно проверете, прегрупирайте се и започнете отново
Поискайте обратна връзка от учениците, преподавателите и служителите, за да определите кои дейности работят. Разширете успешните дейности. Бъдете гъвкави и правете промени, докато програмата расте и участниците също. Задаването на учениците, преподавателите и служителите на някои от тези въпроси ще ви помогнат да определите успеха на програмата:
- Какво е успешно (или неуспешно) в програмата?
- Има ли достатъчен брой контейнери за рециклиране? Лесно ли са достъпни? Ясно ли са обозначени и разпознаваеми?
- Забелязахте ли някакви проблеми със замърсяването? Ако да, какъв вид замърсяване?
- Полезен ли е образователният аспект на програмата?
- Стимулите помагат ли мотивирането на участниците?
- Имате ли предложения за подобряване на програмата?
- Какви въпроси или притеснения имате за програмата?
ЗАЯВЕТЕ УЧАСТИЕ В ПРОГРАМАТА
Здравейте 🙂 Поздравявам ви за тази публикация, за стройните идеи и реалните действия.
В тази връзка имам предложение – вместо закупуване на кошчета за рециклируеми отпадъци такива могат да се изработят, например от остатъчни кашони от електроника или мебели (ето го едното R – reuse). Плюсовете са много – както за екологията (все пак рециклирането също харчи природни ресурси), така и за възпитанието и обучението в сръчност на децата, и не на последно място – и за финансите на училището.
И още нещо – не бих насърчавала отпечатването на листовки и материали за тази еко ориентирана програма, а бих използвала всички други начини за известяване, които не натоварват Земята 🙂
С поздрави и адмирации за всичко, което правите,
Елка Еленска
отговор