Защо да купувате нов принтер, когато можете да поправите стария си?
–––––––
Защото технологичните компании правят все по-трудна поправката на продуктите си. И защото лепилото е по-евтино от винтовете.
Има вероятност точно сега да обмисляте какво да правите с повредения принтер, който сте купили преди година – с надеждата, че ще работи поне 4 или 5 години. Но тонерът му е свършил бързо и сега трябва да платите почти същата цена за нов тонер. И вместо да поощрява рециклирането на стария, производителят е забранил използването на други касети, освен неговите оригинални.
Не сте само Вие, огромна част от потребителите искаме промяна на това ограничение. Има дори глобално движение на ремонтиращи потребители, работещо за преосмисляне на бързоостаряващите технологии, започвайки от устройствата, които вече притежаваме.
Ние просто искаме да можем да поправяме старите си устройства, а не винаги да купуваме нови.
Със засилването на „кръговата икономика“, ентусиастите за ремонт и защитниците на потребителите се надяват да превърнат икономиката “на изхвърляне” в нова култура “на възстановяване”. Основният фокус е върху възможност на потребителите да ремонтират, като им се предоставят инструменти и технически умения.
Това е много повече от рециклирането на електронни отпадъци – тази форма на „upcycling” изцяло избягва отпадъците, насърчава прозрачността на веригата на доставките и позволява на потребителите да възстановяват контрола върху своите машини.
Концепцията за ремонт противоречи на печалбите на производителите, подхранвани от монопола на планираното остаряване. Тъй като доминиращите на пазара принтери и мултифункционали са основно проектирани за еднократна употреба, а продуктовите линии се превъртат всеки 2 години, защо да се притеснявате от обновяването? Да не говорим за ограниченията на гаранциите. Всички принтери и консумативи съдържат вграден софтуер, който ограничава и блокира потребителите да използват своя хардуер по желания начин, да го поправят, когато е повреден, или да позволят на другите да го управляват.
Повечето нови дизайнерски решения включват супер-силно лепило, незаменяеми батерии и компоненти, които не могат да се надграждат, винтове с уникални глави и трудно отварящи се корпуси. Освен това собствениците и сервизите нямат достъп до ръководствата за ремонт на тези устройства, което намалява живота им.
Удължаването на живота на принтерите и рециклирането на техните тонери позволява 75% икономия на средства и отпадъчни емисии.
Желанието възможност за ремонт има няколко аспекта: (1) технологична възможност, (2) достъп до документация и резервни части и (3) гаранция за отлично работещи принтери. Настояващите за право на ремонт (които са клиенти, любители и дребни сервизи) настояват за отключване на технологиите и искат производителите да предоставят на купувачите същата „диагностична и ремонтна информация“, която дават на собствените си сервизи. Подобни стъпки няма да възпрепятстват бъдещите иновации на продуктите, а по-скоро ще стимулират креативността. Ако технологични гиганти като HP искат да добавят към своя бранд етикета „социално отговорни“, те не могат да разчитат на бизнес модел, основан на увеличаване на печалбите чрез максимална експлоатация на отпадъци и ресурси.
През последните години някои производители озелениха имиджа си, предлагайки модели за рециклиране и събиране на стари продукти за преработка в суровини. Но отрасловите стандарти за „зелено“ сертифициране обикновено пренебрегват въпроса за поправка или повторна употреба, който защитниците разглеждат като най-екологичния вариант, дори с нулеви отпадъци. Hi-tech корпорациите често цитират „търговски тайни“ или предупреждават, че превръщането на технологията в прекалено прозрачна може да доведе до хакерски рискове. Но на всички е ясно, че основната цел на индустрията е извличане на максимални печалби на следпродажбения етап.
Производителите имат търговски интерес да блокират ремонтите, тъй като без възможности за поправка те имат много по-голям шанс за продажба на нови продукти. Освен това фирмите-производители имат голям интерес да намалят производствените си разходи – което създава стимули за използване на най-минимално приемливите спецификации за части и работна ръка. Лепилото е по-евтино от винтовете. Вграждането на ремонтируемост може да включва прости дизайнерски функции, като например подмяна на батерията, или просто безплатни инструкции за ремонт, като алтернатива на официалния сервизен план.
Върховният съд на САЩ наскоро потвърди правата на самостоятелните сервизи в поредица от паметни съдебни спорове, които детронираха “консумативната” хегемония на Lexmark, базираща производствената си верига на модел за еднократна, незаменима тонер касета, която не позволява на потребителите да я презареждат (въпреки че предлагат сложна процедура за рециклиране на празни касети като част от схема за „екологична отговорност“) под заплахата да бъде съден за нарушаване на патент. Съдът постанови, че това ограничение превишава границите на патентните права на Lexmark, тъй като след като продуктът се продаде на потребителя, той „вече не е в рамките на монопола и вместо това става частна индивидуална собственост на купувача, с правата и предимствата които идват заедно със собствеността.“
Приветствайки победата срещу монополизацията на продуктовото знание в съда, фондация Electronic Frontier обяви, че
Собствеността върху патент или авторски права не трябва да бъде ловен билет, който позволява на собственика му да контролира и унищожава всеки бизнес, който заплашва печалбите му.
Извършването на ремонтни дейности, добавящи стойност, създава нови възможности за квалифицирана работа. Възстановяването на учебните занимания за овладяване на подобно майсторство би могло дори да обогати образователната система чрез насърчаване на иновации и практики на споделяне. Културата на ремонта се фокусира около изобретателността в домашни условия: спокойствието, че сме по-богати, когато правим повече с по-малко.
Ако темата е важна и аз Вас, бихме искали да поговорим! Вероятно имате офис техника, за която търсите по-изгодно и екологично решение. Пишете ни сега – ние ще отговорим максимално бързо!