Какво е одит на отпадъците?
- Процесът на събиране, сортиране и измерване на отпадъци, генерирани от вашата среда (домакинство, работно място или класна стая).
Защо трябва да правим одит на отпадъците?
- Позволява ни да видим нашите отпадъци от различна гледна точка. Разбирайки какви и колко са, ние можем да разработим план за тяхното управление, персонализиран за нашите нужди.
Как да провеждаме одит на отпадъците?
- Съберете отпадъците за един ден и ги претеглете. Използвайки кантар, претеглете се, като държите торбата (чантите), след което се претеглете без тях. Извадете теглото си от теглото на вас + торбите, за да получите чистото тегло на ежедневните отпадъци от домакинството, работното място или класната стая.
- Умножете това по 7, за да определите колко изхвърляте за една седмица.
- Умножете по 365, за да определите колко отпадъци генерирате за една година.
- За да получите по-точна оценка на годишното ви образуване на отпадъци (тъй като отпадъците ви могат да се променят ежедневно), претегляйте отпадъците си всеки ден в продължение на една седмица, след което умножете общата сума по 52 – колкото са седмиците през годината.
- Сортирайте в чанти или торби отпадъците, като ги разделите в различни категории. За лесен одит разделяйте отпадъците си в три категории: рециклируеми, компостируеми и нерециклируеми (боклук за депо). За по-изчерпателен одит отделете материалите си в шестнадесет (16) подробни категории, както е описано в прикачените тук листове за одит. Изтеглете работен лист за одит на отпадъците отдолу, за да запишете данни:
За домакинството / За офиса / За класната стая
- Прегледайте резултатите си и определете кои отпадъци може да намалите, използвате повторно, рециклирате или компостирате.
- Запишете целите си за намаляване, повторна употреба, рециклиране или компостиране и как ще действате, за да постигнете тези цели.
- След като сте проучили как да намалите отпадъците си и сте приложили план за управлението им за вашето домакинство, работно място или училище, повторете одита на отпадъците след 6 месеца или година и сравнете резултатите си преди и след това.
Как да определите типовете на отпадъците?
- Хартия – поща, списания и каталози, вестници, офис хартия, бележници и книжки за оцветяване.
- Сплескано велпапе и картон – кутии за доставка, картон, кутии за обувки, кутии за суха храна.
- Пластмасови бутилки и кутии – бутилки за сода и вода, празни почистващи препарати, шампоани, балсами, бутилки за сапун и лосиони, празни бутилки за подправки.
- Стъклени бутилки и буркани – от храни и напитки.
- Метални консерви за храни и напитки – сода, газирани напитки и бирени кутии, зеленчуци, супи и плодови кутии, алуминиево фолио, чинии и тарелки.
- Картонени опаковки за храни и напитки – супи, бульони, сокове и млека.
Компостиране
- Хранителни отпадъци – остатъци от храна и готвене, храна с изтекъл срок на годност и изгнила храна. Научете как и защо е важно да компостирате от Компостиране за начинаещи в Zerowastesofia.com.
- Нерециклируема хартия – салфетки, салфетки, някои чинии и чаши.
Други – в синия контейнер
- Текстил – облекло, униформи, спално бельо, кърпи, чаршафи и др.
- Електроника – телевизори, принтери, DVD плейъри, батерии, мастилени или тонер касети, стереосистеми, компютри, мобилни телефони и др.
- Други метали – скрап (например закачалки, пръти, тръби).
- Други стъкла – стъклени кухненски съдове, стъкло, различно от бутилки и буркани; керамика, крушки, чаши за пиене и съдове.
- Други пластмаси – найлонови торбички и опаковки, стреч фолио, чисти торбички с цип и ръкави за вестници. За пълен списък на отпадъците, които могат да бъдат рециклирани в местната ви хранителна стока или на дребно, посетете Ecologica.bg.
- Други – всичко, което не е в списъка.
Алтернативи на генерирането на отпадъци
- Купувайте продукти с по-малко опаковки.
- Пазарувайте с ваши торби.
- Купувайте продукти, направени от рециклирани материали (например дрехи, мебели, хартия за принтери, химикалки или бутилки).
- Планирайте храната си и пазарувайте със списък с хранителни стоки, за да намалите разхищението на храна.
- Използвайте съдове за многократна употреба за хранене и закуски, а не за еднократна употреба.
- Ако някой продукт изисква опаковка, изберете такава, която може да бъде използвана повторно, рециклирана или компостирана.
- Започнете да събирате и рециклирате.
- Започнете да компостирате хранителни отпадъци у дома или при ваши приятели или съседи.
- Споделяйте тази информация с всички около вас.
- Организирайте партита за споделяне на ненужни продукти или за събиране на отпадъци за рециклиране.
- Организирайте REUSE партита, на които учете децата си как да поддържат уредите по-дълго работещи или ги ремонтират.
- Създайте програма за рециклиране в училището или офиса си.
Вече знаете почти всичко за одитирането на отпадъците си. Ако все още имате нужда от помощ за това, или искате да поговорим за договори за извозване, ние сме на разположение. Изпратете ни кратко запитване през бутона по-долу или позвънете на 0700 11 007 – ние ще отговорим максимално бързо и ще намерим решение на вашите отпадъци.