С узряването на милениалите и завладяването от тях на все по-голяма част от пазара, става очевидно, че техните интереси трябва да бъдат отчетени, ако големият бизнес иска да остане жизнеспособен в съвременния свят. Като такава, корпоративната социална отговорност (КСО) се превърна в гореща тема за големите компании по целия свят.
От друга страна, стартъпите и малките и средни предприятия може да изпитват затруднения при отделянето на време и ресурси за корпоративна социална отговорност. Те нямат толкова излишен капитал, и в крайна сметка може да го оставят на заден план или още по-лошо, изобщо да се откажат от инициативите за КСО.
Поколението на хилядолетието променя всичко
Според много от експертите, избягването на КСО е не само нецелесъобразно, но може да бъде катастрофално за стартиращите компании. Те твърдят, че повече от 90% от потребителите по света вече се насочат към брандове, свързани с добра кауза.
Както Adweek съобщава, милениалите представляват 2,45 трилиона долара в разходен потенциал в началото на 2016 г. и Cone Communications на Omnicom Group показва, че 70% от тях ще изберат да купуват от компании, поддържащи каузи, които ги вълнуват.
Повишаването на информираността на потребителите може да се отдаде на информационната ера и нарастващата достъпност на интернет: колкото по-видими са глобалните и социални проблеми, толкова по-вероятно е тези, които им обръщат внимание, да вземат решения въз основа на тях. Следващите поколения обикновено са по-включени в мрежата и по-информирани от своите предшественици.
Преодоляване на погрешното възприемане на КСО
Добрата новина е, че силата на потребителските разходи всъщност създава положителна промяна, тактично принуждавайки организациите да приемат цел извън печалбата. Проблемът в настоящия момент е, че бизнесът все още работи върху изкривяванията при възприемането на КСО. Според глобалната маркетингова фирма BrandStar 65% от потребителите не са в състояние да осмислят програмите за социална отговорност на бизнеса и марките.
Ангажирането с КСО е правилното нещо, независимо от това, но пропускате огромни възможности, ако не комуникирате правилно усилията си. След прилагане на правилата за КСО ще се забележи промяна в пазарния дял, но и ще дойдат нови страхотни служители.
Следващото поколение служители търси работодатели, които са съсредоточени върху тройния резултат: хората, планетата и приходите.
Лесно е да се забрави, че милениалите представляват не само лъвския дял на потребителите, но и по-голямата част от новите таланти на пазара на труда. Всъщност, проучванията показват, че повече етични лидери имат служители, които са по-ангажирани на работа и по-малко емоционално изтощени.
Какво могат да направят стартъпите?
Ако стартъп или МСП има възможност да базира по-голямата част от бизнеса си върху социално отговорен модел, толкова по-добре за него. Важно е обаче да приемем, че КСО не е задължително да бъде основата на вашите бизнес операции, дори ако нейната видимост става от съществено значение за успеха на модерния бизнес.
Дори големи корпорации могат да внесат живот в привидно опростени идеи, като например градски детски спортен ден. Няма никаква пречка една много по-малка компания да може да се конкурира с това! Всеки стартъп или МСП, който може да организира подобна инициатива в собствения си град, по същество прави инициативата глобална благодарение на интернет, дори ако играчите и местоположенията са различни и отдалечени.
Дори в „малките“ каузи си струва да се инвестира. Може да дарявате малка сума за социална кауза, всеки път, когато вашата компания продаде свой продукт или услуга.
Има много други примери за социално отговорен бизнес, който дава относително скромни вноски. Ако има причина, в която вярвате – или, още по-добре, ако вашите клиенти са сърцати – определено има начин, по който можете да подкрепите тази кауза. Където има воля, има и начин. Ако ви е трудно да измислите своя собствена, попитайте няколко приятели за местни благотворителни организации, които можете да подкрепите, или помислете за проучване на целевия Ви пазар.
Когато всичко е обещано и изпълнено, вашите клиенти не само ще искат техните пари и вашата организация да подкрепят и подобрят света, в който всички живеем, но и ще настояват за това. Клиентът винаги е прав, както се казва в старата поговорка – но може би тази поговорка приема нов смисъл, прониквайки в бизнеса и културата на пазара – към по-светъл и по-устойчив мироглед. Какъвто и да е случаят, стартъпите, малките или големите компании без програми за социална отговорност скоро ще започнат да страдат от дефицит на липса на клиенти и мотивирани служители.
Всъщност, започвам да си мисля, че това не е чак толкова лошо.