Какво са целите?
Целите за устойчиво развитие са универсален призив за действие за прекратяване на бедността, защита на планетата и гарантиране, че всички хора живеят в мир и просперитет.
През септември 2015 г. Общото събрание на ООН прие Програма за устойчиво развитие до 2030 г. Всички държави-членки на ООН се споразумяха за 17 цели за устойчиво развитие (ЦУР) за постигане на мир и просперитет за всички хора и планетата до 2030 г. Целите за устойчиво развитие са универсален набор от цели, задачи и показатели, които държавите-членки на ООН са поели ангажимент да използват, рамкиращи както вътрешните, така и международните политики за развитие през следващите 15 години. Те се основават на напредъка на Целите на хилядолетието за развитие (ЦХР), които бяха договорени от правителствата през 2001 г. и изтекоха през 2015 г. Докато ЦХР бяха насочени към намаляване на крайната бедност във всичките й форми, ЦУР следват по-широк дневен ред, който обхваща социалните, екологични и икономически аспекти на устойчивото развитие, което е от значение за всички страни по света.
ЦУР разглеждат критични въпроси, пред които е изправен светът днес, включително изкореняване на крайната бедност, справяне с глобалното неравенство и изменението на климата, насърчаване на устойчива урбанизация и индустриално развитие, защита на естествените екосистеми и насърчаване на растежа на мирни и приобщаващи общности и управляващи институции.
Целите са насоки за партньорство
Целите за устойчиво развитие обединяват редица международни споразумения (относно изменението на климата, намаляването на бедността и др.). Те работят в духа на партньорство и прагматизъм на всички нива на управление и общество, за да вземат правилните решения за подобряване на живота на настоящите и бъдещите поколения по устойчив начин. ЦУР предоставят насоки и цели за всички страни, които могат да ги приемат в съответствие със собствените си приоритети и екологичните предизвикателства.
Програма 2030 се състои от три измерения на устойчивото развитие – икономическо, социално и околна среда – които се разглеждат чрез 17 цели за устойчиво развитие и 169 подцели, измерващи се с 231 показателя.
Защо се нуждаем от целите?
Бедността и липсата на достъп до основни здравни услуги, недостатъчните възможности за образование, неравенството в обществото и пола, нарастването на населението и урбанизацията, замърсяването и изменението на климата – всички тези въпроси засягат целия свят. ЦУР са уникален инструмент за общо решаване на тези глобални предизвикателства. Това е сложна задача и изисква усилия за сътрудничество не само между националните правителства, но и между и в рамките на местните и регионалните власти. Сътрудничеството със заинтересовани страни от частния и гражданския сектор е от най-голямо значение. Поставяйки 17 ясни и измерими цели, Програма 2030 предоставя пътна карта за 2030 г., която всички споделяме заедно: правителства, граждани, бизнес и НПО.
Един важен фактор на Програмата 2030 е, че поставя хората в центъра на процеса на развитие. Тя призовава правителствата, парламентите и другите заинтересовани страни да изготвят и приемат закони и програми, които да отговарят на нуждите на хората, да сложат край на културата на политическия елит, да включат най-уязвимите в обществото и да зачитат правата на човека. Накратко, основното послание е: не оставяйте никой зад себе си.
Кой е отговорен за прилагане на Целите за устойчиво развитие?
Изпълнението на Програма 2030 не е отговорност само на едно единствено правителство или институция. Това е глобален процес с много заинтересовани страни и всички нива на управление са отговорни за постигането на ЦУР. Националните правителства обаче разполагат със средства и ресурси за планиране, определяне на приоритети, финансиране и прилагане на начина, по който целите за постигане на целите могат да бъдат постигнати в тяхната страна. На международно ниво се наблюдава националното постижение на ЦУР, като данните се публикуват ежегодно под формата на глобална класация.
Важен принцип по въпроса за отговорността са ролята на индивида и ролята на обществото.
В идеалния случай проблемите трябва да се решават възможно най-близо до хората. На регионално и общинско ниво дейностите трябва да се основават на изграждане на капацитет на местните участници, установяване на стратегически рамки за устойчиво развитие, определяне на политически и правни рамки на действие, както и гарантиране на „подход на всички нива на управление“.
Съществуващите човешки ресурси в различни институции ще бъдат свързани заедно за повишаване на осведомеността и прилагане на Програма 2030. Това изисква мобилизиране на всички участници в обществото, за да се осигури по-широка социална ангажираност с цел подобряване качеството на живот на всички граждани.