Рециклиране по пощата
Имате малки ненужни електроуреди?
Просто ги изпратете по куриер към нас, а ние ще ги рециклираме безплатно. Лесно е.
Новите технологии са желани от всички нас. Те правят живота ни по-лесен и мноооого по-интересен. Прекрасно е да отворим новата кутия на телевизора или лаптопа, за да се насладим на съвършената картина или перфектната сатенена повърхност.
Всички тези нови чудеса не са възможни без старите уреди и тяхната история. тяхното връщане за рециклиране.
1. Само 29% от електрониката се рециклира.
Предвид пороя от примамливи оферти за смартфони, лаптопи и други електронни джаджи, не трябва да е изненада, че изхвърляните уреди са най-бързо растящия поток от отпадъци и че ние произвеждаме повече от тях всяка следваща година.
От 65 милиона тона електронни отпадъци, генерирани в света през изминалата година, 46 милиона тона са отишли на депа и само 29% са били рециклирани.
Дори рециклирането може да не е толкова екологосъобразно, колкото си мислям. Проект на Basel Action Network установи, че една трета се изпращат към бедни страни като Кения, Индия, Пакистан и Тайланд. В тези страни живеят огромни армии от нелегални рециклатори, незащитени от основните съображения за здраве и безопасност.
У нас стотици бедни и незащитени хора разглобяват, горят и топят в киселина кабели и електронни компоненти, за да преживяват. Те са изложени на опасни изпарения от токсични химикали и тежки кандерогенни метали, които се отлагат в почвата и подпочвените води.
Никой не казва, че трябва да се откажем изцяло от електронните джаджи. Но освен настояването за по-строги закони за електронните отпадъци, има начини да намалите собствения си отпечатък.
Дарявайте работещите си уреди или ги продавайте уреди в онлайн платформи като OLX, Bazar.bg, Amazon или Best Buy. Проучете продуктите и купувайте само такива, които ще работят по-дълго и могат да бъдат поправени по-лесно. Купувайте калъфи за защита на преносими продукти, търсете продукти с етикет Energy Star и дарявайте използвана електроника на организации с нестопанска цел.
2. Повече от 8 милиона тона пластмаса попадат в океаните всяка година. Няколко пъти повече се изхвърлят на сметища.
Пластмасата е друг голям проблем на Черния петък, независимо дали става въпрос за закупения продукт, найлоновия плик за носене вкъщи или пластмасовата или картонената опаковка, в която пристига онлайн покупката. Произвеждаме 300 милиона тона пластмаса всяка година и може да минат над 400 години – за нейното пълно разграждане. Само 20 процента се рециклират, а останалите се изгарят или остават в околната среда.
И въздействието от цялата тази пластмаса е разбиващо. Морските животни го ядат и хранят малките си, защото мирише на храна. Ние я поглъщаме в микроразмери, съдържащи се във водата или храната по целия свят. Количеството пластмаса, попадаща в моретата, продължава да нараства. Смята се, че до 2050 г. в океаните ще има повече пластмаса, отколкото риба.
За да смекчите въздействието, върнете рециклируемите торби в магазина и се опитайте да избягвате пластмасови продукти за еднократна употреба, които нямат реална стойност. С всичко, което купувате, помислете дали наистина ви е нужно и дали бихте го закупили, ако не беше на разпродажба.
Не купувайте продукти, само защото са изгодни!
Дори безплатните неща имат цена, и нашите океани, гори и диви животни плащат своя дял от тази цена, дори когато вие НЕ!
3. Всеки от нас генерира около 40 килограма текстилни отпадъци всяка година
Бързата мода носи безкраен поток от евтини и еднократни дрехи. Старият модел за нови сезонни колекции до голяма степен е изхвърлен, като някои модни вериги произвеждат до 50 колекции годишно.
В световен мащаб купуваме 80 милиарда нови дрехи годишно. Средният европеец генерира 40 килограма текстилни отпадъци годишно, голяма част от които завършват в депата, разлагайки се и отделяйки газове и химикалите, използвани при производството.
И така, какъв е отговорът? Марки като H&M осигуряват връщане в магазините си, но рециклирането помага само до известна степен. Съвременните синтетични смесени тъкани са трудни за рециклиране в нови дрехи – на цена и качество, които хората искат.
По-дългото носене на дрехите помага. Изследвания на организация с нестопанска цел WRAP казват, че носенето на вашите дрехи още девет месеца намалява въглеродните, отпадъците и енергийните отпечатъци с 20 до 30 процента. Опитайте се да купувате на местно ниво, изберете екологично осъзнати марки, разровете се в магазините за втора употреба и купувайте стратегически, като мислите за това как да си износвате бавно.
С нас рециклирането е лесно
Когато имате ненужни малки електроуреди, поставете ги в кашон и ги изпратете към нас с куриер за Ваша сметка. Може и да ги донесете в офиса ни, намиращ се на адрес София, ул. Баба Вида 2. И в двата случая ние ще ги приемем и рециклираме безплатно.
Ако имате по-големи (като перални, сушилни, хладилници, фризери, миялни, телевизори или бойлери), може да заявите тяхното извозване през формата по-долу. Ние ще ги извозим безплатно в рамките на следващите 3-4 работни дни.
За други въпроси просто позвънете на 0878 151570.