Океанът задвижва глобални системи, които правят Земята обитаема за човечеството. Нашата дъждовна вода, питейна вода, времето, климатът, бреговите линии, голяма част от храната ни и дори кислородът във въздуха, който дишаме, в крайна сметка се осигуряват и регулират от морето.
Внимателното управление на този основен глобален ресурс е ключова характеристика на устойчивото бъдеще. Налице е непрекъснато влошаване на крайбрежните води поради замърсяване, а окисляването на океана има разрушаващ ефект върху функционирането на екосистемите и биологичното разнообразие. Това също се отразява отрицателно на дребния риболов.
Спасяването на нашия океан трябва да остане приоритет. Морското биоразнообразие е от решаващо значение за здравето на хората и нашата планета. Защитените морски зони трябва да се управляват ефективно и да разполагат с достатъчно ресурси и да се въведат разпоредби за намаляване на прекомерния риболов, морското замърсяване и подкисляването на океана.
Факти и статистика
• Океаните покриват три четвърти от земната повърхност, съдържат 97 процента от земната вода и представляват 99 процента от жизненото пространство на планетата по обем.
Изменението на климата
• Океаните поглъщат около 30% от въглеродния диоксид, произведен от хората, като буферират въздействието на глобалното затопляне.
• Въглеродните емисии от човешка дейност причиняват затопляне на океана, подкисляване и загуба на кислород.
• Океанът също е поел повече от 90 процента от излишната топлина в климатичната система.
• Океанската температура е на рекордни нива, причинявайки широко разпространени морски топлинни вълни.
Океан и хора
• Над три милиарда души зависят от морското и крайбрежното биологично разнообразие за препитанието си.
• В световен мащаб пазарната стойност на морските и крайбрежните ресурси и индустрии се изчислява на 3 трилиона долара годишно или около 5% от световния БВП.
• В морския риболов пряко или косвено работят над 200 милиона души.
• Крайбрежните води се влошават поради замърсяване и еутрофикация. Без съгласувани усилия се очаква крайбрежната еутрофикация да се увеличи в 20% от големите морски екосистеми до 2050 г.
• Приблизително 80 процента от морското и крайбрежното замърсяване произхождат от сушата – включително оттоци от селското стопанство, пестициди, пластмаси и необработени отпадъчни води.
• По света се купуват милион пластмасови бутилки за пиене всяка минута, докато до 5 трилиона найлонови торбички за еднократна употреба се използват по света всяка година
• Около 680 милиона души живеят в ниско разположени крайбрежни зони – това се очаква да нарасне до милиард до 2050 година.
• Устойчивият и съобразен с климата транспорт, включително морският транспорт, е от ключово значение за устойчивото развитие. Около 80% от обема на международната търговия със стоки се извършва по море, а процентът е дори по-висок за повечето развиващи се страни
Подцели
14.1 До 2025 г. предотвратяване и значително намаляване на морското замърсяване от всякакъв вид, по-специално от наземни дейности, включително морски отломки и замърсяване с хранителни вещества.
14.2 До 2020 г. устойчиво управление и защита на морските и крайбрежните екосистеми, за да се избегнат значителни неблагоприятни въздействия, включително чрез засилване на тяхната устойчивост, и да се предприемат действия за тяхното възстановяване, за да се постигнат здрави и продуктивни океани.
14.3 Минимизиране и справяне с въздействието на подкисляването на океана, включително чрез засилено научно сътрудничество на всички нива.
14.4 До 2020 г. ефективно регулиране на добива и прекратяване на прекомерния риболов, незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов и разрушителните риболовни практики и прилагане на научно обосновани планове за управление, за да се възстановят рибните запаси в най-кратки срокове, поне възможно, поне до нива, които могат да доведат до максимално устойчиво добив, определен от техните биологични характеристики.
14.5 До 2020 г. запазване поне 10 процента от крайбрежните и морските райони, в съответствие с националното и международното право и въз основа на най-добрата налична научна информация.
14.6 До 2020 г. забраняване определени форми на субсидии за риболов, които допринасят за свръхкапацитет и прекомерен риболов, премахнете субсидиите, които допринасят за незаконен, недеклариран и нерегулиран риболов и се въздържайте от въвеждане на нови такива субсидии, признавайки, че подходящото и ефективно специално и диференцирано третиране за развиващите се и най-слабо развитите страните трябва да бъдат неразделна част от преговорите на Световната търговска организация за субсидиите в областта на рибарството.
14.7 До 2030 г. увеличаване на икономическите ползи за малките островни развиващи се държави и най-слабо развитите страни от устойчивото използване на морските ресурси, включително чрез устойчиво управление на риболова, аквакултурата и туризма.
14. Повишаване на научните познания, развитие на изследователския капацитет и трансфер на морски технологии, като се вземат предвид критериите и насоките на Междуправителствената океанографска комисия за трансфер на морски технологии, за да се подобри здравето на океана и да се увеличи приносът на морското биологично разнообразие за развитието на развиващите се страни, по-специално малките островни развиващи се държави и най-слабо развитите страни.
14.Б Осигуряване на достъп на дребните занаятчийски рибари до морски ресурси и пазари.
14.C Подобряване на опазването и устойчивото използване на океаните и техните ресурси чрез прилагане на международното право, както е отразено в UNCLOS, което предоставя правната рамка за опазване и устойчиво използване на океаните и техните ресурси, както е припомнено в параграф 158 от „Бъдещето, което искаме“.
За постигането на тази цел, държавите са се съгласили
• Да намалят замърсяването на водите до 2025 г. Голяма част от замърсяването идва от човешката дейност на земята.
• Да приемат закони, които забраняват незаконния и прекомерния риболов, както и други вредни риболовни практики.
• Да дават финансова подкрепа на най-бедните страни и малките острови, за да се справят по –успешно със защитата и управлението на водните ресурси с поглед към бъдещето.