Цел 15: Живот на земята

Природата е от решаващо значение за нашето оцеляване: тя ни осигурява кислород, регулира нашите метеорологични модели, опрашва посевите ни, произвежда храната, фуражите и фибрите ни. Но тя е под нарастващ стрес – човешката дейност е променила почти 75% от земната повърхност, изтласквайки дивата природа и природата във все по-малкия ъгъл на планетата.

Около 1 милион животински и растителни видове са застрашени от изчезване в рамките на следващото десетилетие – според Доклада за глобална оценка за биологичното разнообразие и екосистемната служба за 2019 г. Докладът призовава за преобразуващи промени за възстановяване и защита на природата. Според него здравето на екосистемите, от които зависим ние и всички други видове, се влошава по-бързо от всякога, засягайки самите основи на нашите икономики, поминък, продоволствена сигурност, здраве и качество на живот в световен мащаб.

Обезлесяването и опустяването – причинени от човешки дейности и климатични промени – представляват големи предизвикателства пред устойчивото развитие и са засегнали живота и поминъка на милиони хора. Горите са жизненоважни за поддържането на живота на Земята и играят важна роля в борбата срещу изменението на климата. А инвестирането във възстановяване на земята е от решаващо значение за подобряване на поминъка, намаляване на уязвимостта и намаляване на рисковете за икономиката.

Здравето на нашата планета също играе важна роля в появата на зоонозни болести, т.е. болести, които се предават между животните и хората. Тъй като продължаваме да посягаме на крехките екосистеми, ние вкарваме хората във все по-голям контакт с дивата природа, позволявайки на патогените в дивата природа да се разпространят върху добитъка и хората, увеличавайки риска от поява и засилване на болести и масови пандемии.

Факти и статистика

Човешката дейност е променила почти 75% от земната повърхност, изтласквайки дивата природа и природата във все по-малкия ъгъл на планетата и увеличавайки рисковете от зоонозни болести като COVID-19.

Гори

Около 1,6 милиарда души зависят от горите за препитание, включително 70 милиона местни жители.

В горите живеят над 80% от всички сухоземни видове животни, растения и насекоми.

Между 2010 и 2015 г. светът е загубил 3,3 милиона хектара горски площи. Бедните жители в селските райони зависят от растителните ресурси в района си и са особено засегнати от тяхното изчерпване.

В момента деградацията на земята е намалила производителността в 23% от глобалната земна площ и между 235 милиарда и 577 милиарда долара годишна продукция в световен мащаб е изложена на риск в резултат на загубата на опрашители.

Опустиняване

Загубата на обработваема земя се изчислява на 30 до 35 пъти повече от историческия процент.

Поради суша и опустяване всяка година се губят 12 милиона хектара (23 хектара в минута).

74% от бедните са пряко засегнати от деградацията на земята в световен мащаб.

Загубата или влощаването на местообитания, причинени от човешки действия, са намалили целостта на глобалните сухоземни местообитания с 30% спрямо ненарушената базова линия.

Биоразнообразие

Незаконното бракониерство и трафикът на диви животни продължава да осуетява усилията за опазване, като близо 7000 вида животни и растения са описани в доклади за незаконна търговия, включваща 120 държави.

От 8300 известни породи животни, 8% са изчезнали, а 22% са изложени на риск от изчезване.

От над 80 000 дървесни вида, по-малко от 1% са проучени за потенциална употреба.

Рибите осигуряват 20% от животински протеини на около 3 милиарда души. Само десет вида осигуряват около 30% от морския улов, а десет вида осигуряват около 50% от аквакултурната продукция.

Над 80% от човешката диета се осигурява от растения. Само три зърнени култури – ориз, царевица и пшеница – осигуряват 60% от енергийния прием.

Около 80 процента от хората, живеещи в селските райони в развиващите се страни, разчитат на традиционните растителни лекарства за основно здравеопазване.

Микроорганизмите и безгръбначните са ключови за екосистемните услуги, но техният принос все още е слабо известен и рядко се признава.

Докато защитените зони сега обхващат 15% от сухоземната и сладководната среда и 7% от морското царство, те само частично покриват важни места за биологичното разнообразие и все още не са напълно екологично представителни и ефективно или справедливо управлявани.

Подцели

15.1 До 2020 г. осигуряване  опазването, възстановяването и устойчивото използване на сухоземни и вътрешни сладководни екосистеми и техните услуги, по-специално гори, влажни зони, планини и сухи земи, в съответствие със задълженията по международни споразумения.

15.2 До 2020 г. насърчаване на прилагането на устойчиво управление на всички видове гори, спиране на обезлесяването, възстановяване на деградирали гори и значително увеличаване на залесяването и повторното залесяване в световен мащаб.

15.3 До 2030 г. борба  с опустиняването, възстановете деградиралите земи и почви, включително земя, засегната от опустиняване, суша и наводнения, и стремеж за постигане неутрален свят на деградация на земята.

15.4 До 2030 г. да се осигури опазването на планинските екосистеми, включително тяхното биологично разнообразие, за да се засили техният капацитет да предоставят ползи, които са от съществено значение за устойчивото развитие.

15.5 Предприемане на спешни и значителни действия за намаляване на деградацията на естествените местообитания, спиране на загубата на биологично разнообразие и до 2020 г. защита и предотвратяване на изчезването на застрашени видове.

15.6 Насърчаване на справедливо споделяне на ползите, произтичащи от използването на генетични ресурси и насърчаване на подходящ достъп до такива ресурси, както е международно договорено.

15.7 Предприемане на спешни действия за прекратяване на бракониерството и трафика на защитени видове от флората и фауната и да се отговори както на търсенето, така и на предлагането на незаконни продукти от дивата природа.

15.8 До 2020 г. да се въведат мерки за предотвратяване на въвеждането и значително намаляване на въздействието на инвазивни чужди видове върху сухоземните и водните екосистеми и контрол или ликвидиране на приоритетните видове.

15.9 До 2020 г. интегриране на  ценностите на екосистемите и биологичното разнообразие в националното и местното планиране, процесите на развитие, стратегиите и сметките за намаляване на бедността.

15. Мобилизиране и значително увеличаване на финансовите ресурси от всички източници за опазване и устойчиво използване на биологичното разнообразие и екосистемите.

15.Б Мобилизиране на значителни ресурси от всички източници и на всички нива за финансиране на устойчиво управление на горите и осигурете адекватни стимули за развиващите се страни да подобрят това управление, включително за опазване и повторно залесяване.

15.C Засилване на глобалната подкрепа за усилията за борба с бракониерството и трафика на защитени видове, включително чрез увеличаване на капацитета на местните общности да търсят възможности за устойчив поминък.

За постигането на тази цел, държавите са се съгласили

Да защитават и опазват екосистемите (например, пустините и горите), чрез спазване на подписаните  международни споразумения.

Да намалят обезлесяването и да засаждат повече дървета.

Да предприемат спешни мерки за предотвратяване изчезването на застрашени видове.