Равенството между половете е не само основно право на човека, но и необходима основа за мирен, проспериращ и устойчив свят, но все още има валидни дискриминационни закони и социални норми.
През последните десетилетия имаше напредък: Повече момичета ходят на училище, по-малко момичета са принудени да сключват ранен брак, повече жени служат в парламента и ръководни длъжности, а законите се реформират за постигане на равенство между половете.
Въпреки тези победи остават много предизвикателства: дискриминационните закони и социални норми остават всеобхватни, жените продължават да бъдат недостатъчно представени на всички нива на политическо ръководство и 1 на всеки 5 жени и момичета на възраст между 15 и 49 години съобщава, че е преживяла физическо или сексуално насилие от интимен партньор в рамките на 12-месечен период.
Ефектите от пандемията COVID-19 могат да обърнат ограничения напредък, постигнат по отношение на равенството между половете и правата на жените. Избухването на коронавирус изостря съществуващите неравенства за жените и момичетата във всяка сфера – от здравеопазването и икономиката, до сигурността и социалната защита.
Жените играят несъразмерна роля в реагирането на вируса, включително като здравни работници от първа линия и домашни грижи. Неплатената грижа за жените се е увеличила значително в резултат на затварянето на училища и увеличените нужди на възрастните хора. Жените също са по-силно засегнати от икономическото въздействие на COVID-19, тъй като те несъразмерно работят на несигурни пазари на труда. Близо 60 на сто от жените работят в сивата икономика, което ги излага на по-голям риск от изпадане в бедност.
Пандемията също така доведе до рязко нарастване на насилието срещу жени и момичета. С въведените мерки за заключване много жени са хванати в капан у дома със своите насилници, борейки се да получат услуги, които страдат от съкращения и ограничения. Новите данни показват, че след избухването на пандемията насилието над жени и момичета – и особено домашното насилие – се е засилило.
Факти и статистика
• В световен мащаб 750 милиона жени и момичета са се оженили преди 18-годишна възраст и поне 200 милиона жени и момичета в 30 страни са претърпели осакатяване на женски полови органи (ОЖПО)
• Процентът на момичетата между 15-19, които са подложени на (ОЖПО) в 30-те страни, в които е концентрирана практиката, е спаднал от 1 на 2 момичета през 2000 г. на 1 на 3 момичета до 2017 г.
• В 18 държави съпрузите могат законно да попречат на жените си да работят; в 39 държави дъщерите и синовете нямат равни наследствени права; и в 49 държави липсват закони за защита на жените от домашно насилие.
• Всяка пета жена и момиче, включително 19 на сто от жените и момичетата на възраст от 15 до 49 години, са преживели физическо и / или сексуално насилие от интимен партньор през последните 12 месеца. И все пак 49 държави нямат закони, които специално да защитават жените от подобно насилие.
• Докато жените са проникнали в политическия пост по целия свят, тяхното представителство в националните парламенти с 23,7% все още е далеч от паритета.
• В 46 държави сега жените заемат повече от 30 процента от местата в националния парламент в поне една камара.
• Само 52 процента от жените, омъжени или в съюз, свободно вземат собствени решения относно сексуалните отношения, употребата на контрацептиви и здравеопазването.
• В световен мащаб жените са само 13 процента от притежателите на земеделска земя.
• Жените в Северна Африка заемат по-малко от една пета платена работа в неземеделския сектор. Делът на заетите жени извън селскостопанския сектор се е увеличил от 35% през 1990 г. на 41% през 2015 г.
• Повече от 100 държави са предприели действия за проследяване на разпределението на бюджета за равенство между половете.
• В Южна Азия рискът на момичетата да се омъжи в детството е намалял с над 40 процента от 2000 г. насам.
Подцели
5.1 Прекратяване на всички форми на дискриминация срещу всички жени и момичета навсякъде
5.2 Премахване на всички форми на насилие над всички жени и момичета в публичната и частната сфера, включително трафик и сексуална и други видове експлоатация
5.3 Премахване на всички вредни практики, като детски, ранен и насилствен брак и осакатяване на женски гениталии
5.4 Признават и оценяват неплатените грижи и домашната работа чрез предоставяне на обществени услуги, инфраструктура и политики за социална закрила и насърчаване на споделена отговорност в домакинството и семейството като национално подходящо
5.5 Гарантиране на пълно и ефективно участие на жените и равни възможности за лидерство на всички нива на вземане на решения в политическия, икономическия и обществения живот
5.6 Осигуряване на универсален достъп до сексуално и репродуктивно здраве и репродуктивни права, както е договорено в съответствие с Програмата за действие на Международната конференция за населението и развитието и Пекинската платформа за действие и резултатите от техните прегледни конференции
5. Предприемане на реформи, за да се предоставят на жените равни права на икономически ресурси, както и достъп до собственост и контрол върху земята и други форми на собственост, финансови услуги, наследство и природни ресурси, в съответствие с националното законодателство
5.Б Подобряване на използването на благоприятни технологии, по-специално информационни и комуникационни технологии, за насърчаване на овластяването на жените
5.C Приемане и укрепване на стабилни политики и приложимо законодателство за насърчаване на равенството между половете и овластяването на всички жени и момичета на всички нива
За постигането на тази цел, държавите са се съгласили
• Да прекратят всички форми на дискриминация срещу жени и деца навсякъде.
• Да сложат край на насилието срещу жени и момичета във всичките му форми, включително трафика с цел сексуална експлоатация и други форми на експлоатация.
• Да прекратят всички практики и традиции, които биха могли да увредят физическото, психологическото и сексуалното здраве на жените и децата.
• Да оценяват работата, която жената върши във всяка сфера от живота. Да окуражават жените и момичетата да имат равни реални възможности да участват във всички политически, икономически и публични сфери и гласът им да бъде чут.
• Да защитават правата на жените за сексуално и репродуктивно здраве.
• Да подкрепят политики и закони, които да осигурят равенство между половете, включително и реформи, които да дадат на жените равен достъп до притежание и контрол над земя и други форми на собственост, финансови услуги, наследство и природни ресурси.